A solar cell generates a potential difference of 0.1667 V when a 500 resistor is
ID: 1531377 • Letter: A
Question
A solar cell generates a potential difference of 0.1667 V when a 500 resistor is connected across it, and a potential difference of 0.2432 V when a 1000 resistor is substituted. What is the internal resistance of the solar cell? Submit Answer Tries 0/99 What is the emf of the solar cell? Submit Answer Tries 0/99 The area of the cell is 5.0 cm2, and the rate per unit area at which it receives energy from light is 2.0m W/ cm2. What is the efficiency of the cell for converting the light energy to thermal energy in the 1000 external resistor? (percent = Do not enter a unit)
Explanation / Answer
V1 = 0.1667 Volts
R1 = 500 ohm,
E = emf
r = internal resistance
V1 = E - i1 r
0.1667 = E - (0.1667/500) r
E = 0.1667 + (0.1667/500) r eq-1
V2 = E - i2 r
0.2432 = E - (0.2432/1000) r
using eq-1
0.2432 = (0.1667 + (0.1667/500) r ) - (0.2432/1000) r
r = 848.12 ohm
using eq-1
E = 0.1667 + (0.1667/500) r
E = 0.1667 + (0.1667/500) (848.12)
E = 0.45 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.