Secure I https://session.mas t/itemv D-83150960&offset-next; borenot Problem 2.3
ID: 1652594 • Letter: S
Question
Secure I https://session.mas t/itemv D-83150960&offset-next; borenot Problem 2.37 . MC Problem 2.37-MC Part A You're driving down the highway late one night et 15 m/s when a deer steps onto the road 42 m in front of you. Your reaction Sme before stepping on to brakes 050 s . and the maximum How much distance is between you and the deer when you come to a stop? Express your answer using three significant figures. Hints deceleration of your car is 10 m/s Submit My Answers Give Up Part B What is the maximum speed you could have and stil not hit the deer? Express your answer using three significant figures. Hints m/s SubmitMy Answers Give UpExplanation / Answer
vi = 15 m/s
vf = 0
d = 42 m
Tr = 0.5 s
a = -10 m/s^2
x = 0.5*15 = 7.5 m
leaving a distance 42-7.5 = 34.5 m
from the equation vf^2-vi^2 = 2ad
d = 15^2/2*10 = 11.25 m
the distance between deer and car at stopping is 34.5-11.25 = 23.25 m
v^2 = 2*10*34.5
v = sqrt(2*10*34.5) = 26.3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.