To practice Problem-Solving Strategy 3.1 Projectile motion problems. A ball thro
ID: 1652341 • Letter: T
Question
To practice Problem-Solving Strategy 3.1 Projectile motion problems. A ball thrown horizontally with speed v_i = 24.0 m/s travels a horizontal distance of d = 56.0 m before hitting the ground. From what height h was the ball thrown? A ball thrown horizontally at v_i = 24.0 m/s travels a horizontal distance of d = 56.0 m before hitting the ground. From what height h was the ball thrown? Express your answer numerically in meters. h = 26.7 m If it takes a ball dropped from rest 2.333 s to fall to the ground, from what height H was it released? Express your answer in meters. H = mExplanation / Answer
H = ut + 0.5gt^2
H = 0 + 0.5*9.81*(2.333)^2
H = 26.697 m
Height of the object from where the ball is dropped is 26.7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.