To practice Problem-Solving Strategy 30.1: Inductors in Circuits. A circuit has
ID: 1503359 • Letter: T
Question
To practice Problem-Solving Strategy 30.1: Inductors in Circuits. A circuit has a 3.4 V battery connected in series with a switch. When the switch is closed, the battery powers two paths in parallel, one of which has a resistor of resistance R_1 = 100 ohm in series with an inductor of inductance L = 1.3 times 10^-2 H, while the other has a resistor of resistance R_2 = 320 ohm. What is the current supplied by the battery at a time t = 0.35 ms after the switch is closed? What is the current i_1 supplied by the battery a time t = 0.35 ms after the switch is closed? Express your answer in amperes to three significant figures. In the previous part, you found the current supplied by the battery 0.35 ms after the switch is closed. What will be the steady-state current, I_1, supplied by the battery after the switch has been closed for a very long time? Express your answer in amperes to three significant figures.Explanation / Answer
part D )
at steady state , inductor behaves as short circuit and hence the total resistance of the circuit will be the parallel combination of R1 and R2
Rtotal = R1 R2 / (R1 + R2) = 100 x 320 / (100 + 320) = 76.2 ohm
current = i = V/Rtotal = 3.4/76.2 = 0.045 A
i1 = V/R1 = 3.4 / 100 = 0.034 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.