A small uncharged conductor is brought near the electrostatic generator without
ID: 1649954 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Initially you have solved the problems correctly.
I am solving only the last two questions.
Total charge on the small conductor = 0.3 moles of electrons = 0.3 x 6.022 x 10^23 electrons
now, 1 electron = -1.602 x 10^-19 C
So, total charge on the small conductor = 0.3 x 6.022 x 10^23x(-1.602 x 10^-19) C
= -2.89 x 10^4 C
Now for the force acting on the small conductor -
Distance between small conductor and electroscope, r = 0
Expression for the force, F = (k*q1*q2) / r^2
here, r = 0
So, F = infinity.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.