A small steel ball bearing with a mass of 17.0 g is on a shortcompressed spring.
ID: 1737121 • Letter: A
Question
A small steel ball bearing with a mass of 17.0 g is on a shortcompressed spring. When aimed vertically and suddenly released, thespring sends the bearing to a height of 1.17 m. Calculate thehorizontal distance the ball would travel if the same spring wereaimed 40.0o from the horizontal.Explanation / Answer
1/2mv*v=mgh v=2gh=2*9.8*1.17=>4.788m/sec hence initial velocity of projection=4.788m/sec horizontal range when the ball is projected at an angle of40.00=u*usin2/g=4.788*4.788*0.9848/9.8= =2.303m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.