Final Item 8 Resources previous i 8 of 20 | next Part A At what distance from a
ID: 1647540 • Letter: F
Question
Final Item 8 Resources previous i 8 of 20 | next Part A At what distance from a very thin straight wire carrying a 17 A current would the magnetic field strength of 5.0 × 10 5 T be generated? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. d= 16.8. 10-m 6.8-10 m Submit My Answers Give Up Incorrect: One attempt remaining: Try Again Part B At what distance from a very thin, straight wire carrying a 17 A current would the magnetic field strength of 5.0x10- T be generated? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. d- 68-10m Submit My Answers Give Up All attempts used, correct answer withheld by instructor Part C At what distance from a very thin, straight wire carrying a 17 A current would the magnetic field strength of 1 T be generated? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
B = 0*I/2*pi*r = 5*10^-5 (given)
Putting 0 , I = 17A,
5*10^-5 = 1.25*10^-6 * 17 / 2 *3.14 *r
So, magnetic field strength of 5.0×105T be generated at a distance from a very thin, straight wire carrying a 17 A current , is r= 6.8*10^-2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.