Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A blue car with mass m_c = 433 kg is moving east with a speed of v_c = 21 m/s an

ID: 1646687 • Letter: A

Question

A blue car with mass m_c = 433 kg is moving east with a speed of v_c = 21 m/s and collides with a purple truck with mass m_t = 1294 kg that is moving south with a speed of v_t = 10 m/s. The two collide and lock together after the collision. What is the magnitude of the initial momentum of the car? kg-m/s What is the magnitude of the initial momentum of the truck? kg-m/s What is the angle that the car-truck combination travel after the collision? (give your answer as an angle South of East) What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision? kg-m/s What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision? m/s Compare the initial and final kinetic energy of the total system before and after the collision: KE_i = KE_f KE_i > KE_f KE_i

Explanation / Answer

a) pci = mc*uc = 433*21 = 9093 kg m/s

b) pti = mt*ut = 1294*10 = 12940 kg m/s

c) theta = tan^-1(pti/pci) = tan^-1(12940/9093) = 54.9 degrees

d) p = sqrt(pt^2+pc^2) = 15815.4 kg m/s

e) v = p/mc+mt = 15815.4/433+1294 = 9.16 m/s

f) kei>kef

in an inelestic collison some energy is absorbed

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote