Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A blue ball is thrown upward with an initial speed of 21.2 m/s, from a height of

ID: 3280514 • Letter: A

Question

A blue ball is thrown upward with an initial speed of 21.2 m/s, from a height of 0.6 meters above the ground. 2.6 seconds after the blue ball is thown, a red ball is thrown down with an initial speed of 6.4 m/s from a height of 25.5 meters above the ground. The force of gravity due to the earth results in the balls each having a constant downward acceleration of 9.81 m/s. What is the speed of the blue ball when it reaches its maximum height? m/s Submit ) How long does it take the blue ball to reach its maximum height? S Submit 3) What is the maximum height the blue ball reaches? m Submit 4) What is the height of the red ba 3.38 seconds after the blue ball is thrown? Submit 5) How long after the blue ball is thrown are the two balls in the air at the same height?

Explanation / Answer

a) at maximum height , speed of blue ball = 0

b) v = u + a t

t = 21.2 / 9.81

time t = 2.16 s

c) maximum height = u t + 1/2 a t2

= 21.2 * 2.16 + (0.5 * -9.81 * 2.162)

maximum height = 22.9 m

d) s = (6.4 * (3.38 - 2.6)) + (0.5 * 9.81*(3.38-2.6)2) = 7.98 m

h = 25.5 - 7.98

h = 17.52 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote