Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 6.2 kg block with a speed of 4.2 m/s collides with a 12.4 kg block that has a

ID: 1644610 • Letter: A

Question

A 6.2 kg block with a speed of 4.2 m/s collides with a 12.4 kg block that has a speed of 2.8 m/s in the same direction. After the collision, the 12.4 kg block is observed to be traveling in the original direction with a speed of 3.5 m/s. (a) What is the velocity of the 6.2 kg block immediately after the collision? (b) By how much does the total kinetic energy of the system of two blocks change because of the collision? (c) Suppose, instead, that the 12.4 kg block ends up with a speed of 5.6 m/s. What then is the change in the total kinetic energy?

Explanation / Answer

here,

m1 = 6.2 kg , u1 = 4.2 m/s

m2 = 12.4 kg , u2 = 2.8 m/s

final speed of 2 , v2 = 3.5 m/s

a)

let the final speed of 1 be v1

using conservation of momentum

m1 * u1 + m2 * u2 = m1 * v1 + m2 * v2

6.2 * 4.2 + 12.4 * 2.8 = 6.2 * v1 + 12.4 * 3.5

solving for v1

v1 = 2.8 m/s

b)

the change in total kinetic energy , KE = 0.5 * m1 * (v1^2 - u1^2) + 0.5 * m2 * ( v2^2 - u2^2)

KE = 0.5 * 6.2 * ( 2.8^2 - 4.2^2) + 0.5 * 12.4 * ( 3.5^2 - 2.8^2)

KE = -3.04 J

c)

v2 = 5.6 m/s

let the final speed of 1 be v1

using conservation of momentum

m1 * u1 + m2 * u2 = m1 * v1 + m2 * v2

6.2 * 4.2 + 12.4 * 2.8 = 6.2 * v1 + 12.4 * 5.6

solving for v1

v1 = - 1.4 m/s

d)

the change in total kinetic energy , KE = 0.5 * m1 * (v1^2 - u1^2) + 0.5 * m2 * ( v2^2 - u2^2)

KE = 0.5 * 6.2 * ( 1.4^2 - 4.2^2) + 0.5 * 12.4 * ( 5.6^2 - 2.8^2)

KE = 97.2 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote