A 6. 29-kg particle is subject to a net force that varies with position as shown
ID: 1900844 • Letter: A
Question
A 6. 29-kg particle is subject to a net force that varies with position as shown in the figure. The particle starts from rest ar x = 0. What is its speed at the following position? X = 5. 00 m m/s x = 10. 0 m m/s x = 15. 0 m m/s In an electron microscope, there is an electron gun that contains two charged metallic plates 3. 10 cm apart. An electric force accelerates each electron in the beam from rest to 9. 70% of the speed of light over this distance. (Ignore the effects of relativity in your calculations. ) Determine the kinetic energy of the electron as it leaves the electron gun. Electrons carry this energy to a phosphorescent viewing screen where the microscope's image is formed, making it glow. J For an electron passing between the plates in the electron gun, determine the magnitude of the constant electric force acting on the electron. N Determine the acceleration of the electron. m/s2 Determine the time interval the electron spends between the plates. sExplanation / Answer
a)
W = K
F.dx = 0.5 m v^2
(5*3/2) = 0.5 * 6.29 * v^2
v = 1.54 m/s
b)
W = K
F.dx = 0.5 m v^2
(5*3/2)+(5*3) = 0.5 * 6.29 * v^2
v = 2.67 m/s
b)
W = K
F.dx = 0.5 m v^2
(5*3/2)+(5*3)+(5*3/2) = 0.5 * 6.29 * v^2
v = 3.09 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.