5) Alpha particles (charge-2e, mass-668 × 10 27 ke, e final orbit radius of O 1
ID: 1643690 • Letter: 5
Question
5) Alpha particles (charge-2e, mass-668 × 10 27 ke, e final orbit radius of O 1 60 × 10-19 C) are accelerated in a cyclotron to a tinal orbit radius of 0.90m. The magnetic field in the cyclotron is 0.30T. The period of the circular motion of the alpha particles is closest to A) 0.44 us. B) 0.67 us. C) 0.87 us. D) 1.1 pas. E) 1.3 us. 6) A straight wire that is 0.60 m long is carrying a current of 2.0 A. It is placed in a uniform magnetic field of strength 0.30 T. If the wire experiences a force of 0.18 N, what angle does the wire make with respect to the ic field? B) 30° C) 35 D) 60 E) 90 7) A horizontal wire carries a current straight toward you. From your point of view, the magnetic field at a point directly below the wire pointsExplanation / Answer
solving first question from the page
Q5
for alpha particle
mv^2/r=qvB
we got
v=rqB/m
time period=(2*pi*r)/v=2*pi*r/(rqB/m)=2*pi*m/qB=0.44*10^(-6)=0.44 us
Q6
force=ilBsin(x)
we got
sin(x)=force/ilB=0.5
x=30 degree
Q7
using right hand rule
field will be to the right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.