A uniformly dense rod with a length of 4 m and a mass of 6 kg is free to rotate
ID: 1642950 • Letter: A
Question
A uniformly dense rod with a length of 4 m and a mass of 6 kg is free to rotate around a frictionless axle through the center of the rod. Three forces are acting on the rod as shown in the figure below.
What is the net torque (in Nm) acting on the rod?
A uniformly dense rod with a length of 4 m and a mass of 6 kg is free to rotate around a frictionless axle through the center of the rod. Three forces are acting on the rod as shown in the figure below.
What is the net torque (in Nm) acting on the rod?
Explanation / Answer
Given that
length L=4 m
mass m=6 kg
basing on the concept of system of properticies of rigid bodies
now we find the net torque acting on the rod
the net torque acting on the rod =mgL
=6*9.8*4
=235.2 Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.