7.) What is the energy stored in the 10.1 F capacitor of a heart defibrillator c
ID: 1640095 • Letter: 7
Question
7.) What is the energy stored in the 10.1 F capacitor of a heart defibrillator charged to 10.3 kV?
8.) A doubly charged ion is accelerated to an energy of 22 keV by the electric field between two parallel conducting plates separated by 9 cm. What is the electric field strength between the plates? Give answer in terms of 105 V/m.
9.) An electrostatic paint sprayer has a potential of 25.0 kV that repels paint droplets onto a grounded object. What charge must a 0.93 mg drop of paint have to arrive at the object with a speed of 9 m/s? Give answer in terms of 10-10 C.
Explanation / Answer
(7) ans
Given that
capacitance C=10.1*10^-6 F
potential difference V=10.3kv
basing on the concept b/w electric potential and capacitance
now we find the energy stored in the capacitor
the energy stored in capacitor E=1/2cv^2
=1/2*10.1*10^-6*(10.3*1030^2
=535.7545 J
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(8) ans
Given that
eergy E=22KeV=22*1.6*10^-16=35.2*10^-16 J
charge q=3.2*10^-19 C
distance b/w plates d=9 *10^-2 m
basing on the concept of electric potential and capacitance
now we find the electric field strength b/w the plates
energy E=qdE
35.2*10^-16=3.2*10^-19*9*10^-2*E
electric field E=1.235087719*10^5 V/m
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(9) ans
Given that
electric potential V=25 kv
speed v=9 m/s
mass m=0.93*10^-6 kg
basing on the concpt of electric potential
now we find the charge
1/2mv^2=qv
1/2*0.93*10^-6*9^2=Q*25*10^3
charge Q=15.066*10^-10 c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.