Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 425-g block is dropped onto a vertical spring with spring constant k =110.0 N/

ID: 1639676 • Letter: A

Question

A 425-g block is dropped onto a vertical spring with spring constant k =110.0 N/m. The block becomes attached to the spring, and the spring compresses 55.4 cm before momentarily stopping. While the spring is being compressed, what work is done on the block by its weight? 2.31 J While the spring is being compressed, what work is done on the block by the spring force? -1.69 times 10^1 J. What is the speed of the block just before it hits the spring? (Assume that friction is negligible.) 8.28 m/s If the speed at impact is doubled, what is the maximum compression of the spring? 1/2 k x^2 = mgx + 1/2 m v^2

Explanation / Answer

Apply conservation of energy

0-1/2 m v'^2 + mgd'- 1/2 k d^2

d' = mg + sqrt m^2 g^2 + mk v'^2/k

=0.425(9.8) + sqrt( 0.425)^2 ( 9.8)^2 + (0.425) ( 110) ( 16.56)^2/110

=1.06 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote