A point source of light illuminates an aperture 2.1 m away. A 10.5 cm wide brigh
ID: 1636913 • Letter: A
Question
A point source of light illuminates an aperture 2.1 m away. A 10.5 cm wide bright patch of light appears on a screen 1.0 m behind the aperture. How wide is the aperture? __________ cm b) What action(s) would cause a larger patch of light appear on the screen? Moving the screen closer to the aperture Making the aperture larger Moving the light source closer to the aperture c) If you were 2.1 m away from the aperture, what length of the screen (1.0 m on the other side of the aperture) would you see? __________ cmExplanation / Answer
a)
w = width
da = distance of aperture = 2.1 m
ds = distance of screen from aperture = 1 m
W = width of patch = 10.5 cm = 0.105 m
W/(da + ds) = w/da
0.105/(2.1 + 1) = w/2.1
w = 0.0711 m = 7.11 cm
b)
making the aperture larger
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.