Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A point charge with charge Q1 = 3.70 Micro C. is held stationary at the origin.

ID: 1670536 • Letter: A

Question

A point charge with charge Q1 = 3.70 Micro C. is held stationary at the origin. Asecond point charge with chargeQ2 = -4.40 Micro Q. moves from the point( 0.135 m, 0) to the point ( 0.280 m,0.290 m). How much work W is done by the electric forceon the moving point charge?

A point charge with charge Q1 = 3.70 Micro C. is held stationary at the origin. Asecond point charge with chargeQ2 = -4.40 Micro Q. moves from the point( 0.135 m, 0) to the point ( 0.280 m,0.290 m). How much work W is done by the electric forceon the moving point charge?

Explanation / Answer

Given that         r1 = 0.135 mi + 0 j       ==> | r1 | = 0.135m         r2 = 0.280m i+ 0.290 m j ==> | r2 | = 0.403 m we know that PD = ke ( q2/ |r2|   -q1 / |r1| )                             = (9 x 109) ( -4.40 / 0.403    - 3.70 /0.135) x10-3                             = 9 x 109 ( -10.91 - 27.40) x10-3                             = - 3.448 x 108 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote