A point charge with charge q 1 = 3.80 ? C is held stationary at the origin. A se
ID: 2295680 • Letter: A
Question
A point charge with charge q1 = 3.80?C is held stationary at the origin. A second point charge with charge q2 = -4.20?C moves from the point ( 0.120m , 0) to the point ( 0.250m , 0.245m ). How much work W is done by the electric force on the moving point charge? Express your answer in joules. Use k = 8.99 A point charge with charge q1 = 3.80?C is held stationary at the origin. A second point charge with charge q2 = -4.20?C moves from the point ( 0.120m , 0) to the point ( 0.250m , 0.245m ). How much work W is done by the electric force on the moving point charge? Express your answer in joules. Use k = 8.99Explanation / Answer
r1 = 0.12 m
r2 = sqrt(0.25^2+0.25^2) = 0.3535 m
U1 - U2 = k*q1*q2/r1 - k*q1*q2/r2
= k*q1*q2*(1/r1-1/r2)
= -9*10^9*3.8*4.2*10^-12*(1/0.12 - 1/0.3535)
= -0.79 J
so, work done = delta U
= -0.79 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.