A severe thunderstorm dumped 2.1 in of rain in 30 min on a town of area 44 km2.
ID: 1636034 • Letter: A
Question
A severe thunderstorm dumped 2.1 in of rain in 30 min on a town of area 44 km2. What mass of water fell on the town? One cubic meter of water has a mass of 103 kg.Number Units the tolerance is +/-2%
A severe thunderstorm dumped 2.1 in of rain in 30 min on a town of area 44 km2. What mass of water fell on the town? One cubic meter of water has a mass of 103 kg.
Number Units the tolerance is +/-2%
A severe thunderstorm dumped 2.1 in of rain in 30 min on a town of area 44 km2. What mass of water fell on the town? One cubic meter of water has a mass of 103 kg.
Number Units the tolerance is +/-2%
Explanation / Answer
Since 1 inch = 2.54 cm
therefore, 2.1 inches = 0.05334 m
storm dumped base area is 44,000,000 m2
Volume = length*area = (0.05334)*(44,000,000) m3 = 2346960 m3
Mass = (Volume) x (density) = 2346960 x 103 = 241736880 Kg.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.