Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A set of five working standards covering the range from 1.00 ppm to 100.0 ppm Cl

ID: 820334 • Letter: A

Question

A set of five working standards covering the range from 1.00 ppm to 100.0 ppm Cl` (set: 10.0ppm, 20.0 ppm & 50.0 ppm) are to be prepared from a stock solution prepared by dissolving 1.998 g of NaCl in distilled water and diluting to volume in a 100-mL volumetric flask. Determine the concentration of the stock solution and make a table of the dilution scheme required to make the working standards. Calculate the actual concentration of the working standards. You have only 1-5 mL and a 10 mL pipettes and an unlimited supply 5, 10, 25, 50,100 mL volumetric flasks.


Use illustrations please.

Explanation / Answer

concentration of the stock solution=1.998/100gm/gm=0.01998


for 10 ppm solution

required concentration =10^-5gmgm

stock taken= 1ml water taken=1999ml   


for 20ppm solution

required concentration=2*10^-5gm/gm

water added=1ml water taker=999ml


for 50ppm solution

required concentration=5*10^-5gm/gm

water added=5ml water taken =1995ml




Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote