The capacity of a storage battery, such as those used in automobile electrical s
ID: 1634532 • Letter: T
Question
The capacity of a storage battery, such as those used in automobile electrical systems, is rated in ampere-hours (A middot b). A 50 A middot b battery can supply a current of 50 A, for 1.0 b, or 25 A, for 2.0 b, and so on. What total energy can be supplied by a 14 V,80 A middot b battery if its internal resistance is negligible? Express your answer using two significant figures. v = _______ What volume (in liters) of gasoline has a total heat of combustion equal to the energy obtained in part (a) ? (see section 17.6, the density of gasoline is 900 kg. Express your answer using two significant figures. V = _______ L If a generator with an average electrical power of 0.55 kW is connected to the battery, how much time will be required for it to change the battery fully? Express your answer using two significant figures. t = __________ hExplanation / Answer
(A) Energy of battery = 14 V x 80 A h
= 1120 W h
= (1120 J/s ) (3600s)
= 4032000 J .........Ans
or 4.03 x 10^6 J
(B) Heat of combustion of gasoline = 47 MJ/kg
mass of gasoline required = 4 / 47 = 0.0858 kg
Volume = mass / density = 0.0858 / 900
= 9.5 x 10^-5 m^3
= 0.095 L
(C) 4.032 x 10^6 = (0.55 x 10^3) t
t = 7330 sec
t = 2.03 hrs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.