The capacities (in ampere-hours) were measured for a sample of 120 batteries. Th
ID: 3218389 • Letter: T
Question
The capacities (in ampere-hours) were measured for a sample of 120 batteries. The average was 178, and the standard deviation was 14. a) Find a 99% confidence interval for the mean capacity of batteries produced by this method b) An engineer claims that the mean capacity is between 176 and 180 ampere-hours. With what level of confidence can this statement be made? c) Approximately how many batteries must be sampled so that a 99% confidence interval will specify the mean to within plusminus 2 ampere-hours?Explanation / Answer
a) n=120
mean=178
sd=14
a) Ci = mean - sd/sqrt(n) * t(0.005,119) , mean + sd/sqrt(n) * t(0.005,119) =
178-(14/sqrt(120))*2.618 , 178+(14/sqrt(120))*2.618
=174.65 , 181.34
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.