An unchanged 50.0-mu F capacitor is connected in series with a 35.0-ohm resistor
ID: 1633861 • Letter: A
Question
An unchanged 50.0-mu F capacitor is connected in series with a 35.0-ohm resistor, a DC battery, and an open switch. The battery has an internal resistance of 15.0 ohm and its open-circuit terminal voltage is 60.0 V. The leads have no appreciable resistance. At time t = 0, the switch is suddenly closed. (a) What is the maximum current through the 35.0-ohm resistor and when does it occur (immediately after closing the switch or after the switch has been closed for a long time)? (b) What is the maximum charge that the capacitor receives? (c) When the current in the circuit is 0.850 A, how much charge is on the plates of the capacitor? Given: C = 50 mu F, R = 35 Ohm, epsilon = 60 Volts, r = 15 Ohm,Explanation / Answer
(A) I_max = 60 / (35 + 15) = 1.2 A
imeediataley after closing the switch.
(B) maximum charge = C V = 50 uF x 60 V
= 3000 uC Or 3 x 10^-3 C
= 3 mC
(C) Vc = V - (r + R)I
= 60 - (35 + 15)(0.850)
= 17.5 Volt
Q = C Vc = (50 uF ) (17.5 V)
= 875 uC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.