A 3.0-kg projectile is fired with initial velocity components v_0x = 10 m/s and
ID: 1626409 • Letter: A
Question
A 3.0-kg projectile is fired with initial velocity components v_0x = 10 m/s and v_0y = 20 m/s from a point on the earth's surface. Neglect any effects due to air resistance. a What is the kinetic energy of the projectile when it reaches the highest point in its trajectory? b How much work was done in firing the projectile? A 4-kg block is connected by means of a massless rope to a 2-kg block as shown in the figure. Complete the following statement: If the 4-kg block is to begin sliding, the coefficient of friction between the 4-kg block and the surface must beExplanation / Answer
3)
a) at the highest point
the velocity is only horizontal
kinetic energy at the highest point = 0.50 * 3 * 10^2
kinetic energy at the highest point = 150 J
b)
for the work done
work done in firing the projectile = 0.5 * 3 * (10^2 + 20^2)
work done in firing the projectile = 750 J
the work done in firing the projectile is 750 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.