A 3.0 cm -tall candle flame is 2.0 m from a wall. You happen to have a lens with
ID: 1501215 • Letter: A
Question
A 3.0 cm -tall candle flame is 2.0 m from a wall. You happen to have a lens with a focal length of 42 cm. You may want to review. For help with math skills, you may want to review: Solving Quadratic Equations For general problem-solving tips and strategies for this topic, you may want to view a Video Tutor Solution of Using a lens to create an image. How many places can you put the lens to form a well-focused image of the candle flame on the wall? For each location, what is the height of the image? Express your answer using two significant figures. Enter your answers numerically separated by a comma. For each location, what is the orientation of the image? both inverted one inverted, the other upright both uprightExplanation / Answer
Part B
distance between candle flame and wall=2 m =200 cm
let lens is placed x cm from candle flame
by lens formula
1/x +1/(200-x)=1/42
solving for x
we get
x=140 cm and 60 cm
so two orientation of lens are 1.4 m and 0.6 m from candle flame
for 140 cm
height=magnification*height of object=(60/140)*3=1.285 cm
for 60 cm
height=(140/60)*3=7 cm
Part C
both image will be real and inverted
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.