A 3.0 cm diameter parallel plate capacitor with 1.0 mm spacing is being charged
ID: 1838104 • Letter: A
Question
A 3.0 cm diameter parallel plate capacitor with 1.0 mm spacing is being charged at a rate of .80 C/s.a. Find the strength of the magnetic field at a distance of 1 cm from the axis of the capacitor.
b. The capacitor is connected to a 12 V battery. What is the energy density inside the capacitor after it is fully charged? A 3.0 cm diameter parallel plate capacitor with 1.0 mm spacing is being charged at a rate of .80 C/s.
a. Find the strength of the magnetic field at a distance of 1 cm from the axis of the capacitor.
b. The capacitor is connected to a 12 V battery. What is the energy density inside the capacitor after it is fully charged?
a. Find the strength of the magnetic field at a distance of 1 cm from the axis of the capacitor.
a. Find the strength of the magnetic field at a distance of 1 cm from the axis of the capacitor.
b. The capacitor is connected to a 12 V battery. What is the energy density inside the capacitor after it is fully charged?
Explanation / Answer
(a).
displacement current, Id = 80 C/s = 80 A
applying Ampere's law,
B . L = u0 Id
B ( 2 pi 0.01) = (4pi x 10^-7) ( 80)
B = 1.6 x 10^-3 T
(B) C = e0 A / d
C = (8.854 x 10^-12) ( pi * 0.015^2) / (1 x 10^-3)
C = 6.26 x 10^12 F
energy stored = C V^2 / 2 = (6.26 x 10^-12) (12^2) / 2 = 4.506 x 10^-10 J
energy density = U / volume = (4.506 x 10^-10) / (pi * 0.015^2 x 0.001)
= 6.375 x 10^-4 J/m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.