Two neutron stars are separated by a distance of 1.0 times 10^11 m. They each ha
ID: 1625951 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Q-2)
Initially, U = - Gm^2 /R, and since at rest, their moments are zero.
Thus, by symmetry, they each must be moving with the same speed in opposite directions at any subsequent time.
At half that distance, U’ = 2U = - 2Gm^2 /R
dU = - Gm^2 /R
dKE = -dU
so for each star
K = Gm^2/2R = 0.5*mv^2
v = (Gm/R)^0.5
= [(6.67*10^-11)*(1*10^30) / (1*10^11) ]^0.5
v = 25826.34 m/sec
B. With a final separation distance of 2r = 4.0*10^5 m
dU = Gm^2 (1/R - 1/2r)
dKE = Gm^2 (1/2r - 1/R) = mv^2
v = [Gm(1/2r - 1/R)]^0.5
= [(6.67*10^-11)*(1*10^30) { 1/(4*10^5) - 1/(1*10^11) } ]^0.5
v = 12913145.74 m/s = 1.3*10^7 m/sec
Q-3) Kepler's third law:
(M1 + M2) = a^3 / P^2
where M is the mass in Solar masses, a is the distance in AU, and P is the period in years.
In the problem
M1 = M2 = Msol
a = 1 AU
so
P = (a^3 / (M1 + M2))^(1/2)
P = (1^3 / (1 + 1))^(1/2)
P= (1/2)^(1/2)
P = 0.707 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.