Light consisting of two wavelengths, a = 5.1 x 10 -7 meter and b = 5.7 x 10 -7 m
ID: 1625854 • Letter: L
Question
Light consisting of two wavelengths, a = 5.1 x 10-7 meter and b = 5.7 x 10-7 meter, is incident normally on a barrier with two slits separated by a distance d. The intensity distribution is measured along a plane that is a distance L = 0.80 meter from the slits as shown above. The movable detector contains a photoelectric cell whose position y is measured from the central maximum. The first order maximum for the longer wavelength b occurs at y = 1.4 x 10-2 meter.
Photoelectric Detector Light Plane of Measurements L. Note: Figure not drawn to scale Light consisting of two wavelengths, Ma 5.1 x 10 7 meter and Ab 5.7 x 10 7 meter, is incident normally on a barrier with two slits separated by a distance d. The intensity distribution is measured along a plane that is a distance L 0,80 meter from the slits as shown above. The movable detector contains a photoelectric ce whose position y is measured from the central maximum. The first order maximum for the longer wavelength Ab occurs at y 1.4 x 1. meter. a. Determine the slit separation d. b. At what position ya does the first order maximum occur for the shorter wavelength Aa?Explanation / Answer
As we know that
n = yd/L, where
is the wavelength of the light,
d is the separation of the slits,
n is the order of maxima observed (central maximum is n=0),
y is the distance between the bands of light and the central maximum (also called fringe distance), and
L is the distance from the slits to the screen.
So,
d = n*L / y
d = 1*5.7*10^-7*0.8 / 1.4*10^-2
d = 3.257143*10^-5 m
b)
Again we know that
n = yd/L
1*5.1*10^-7 = y *3.257143*10^-5 /0.8
y = 1.252631524*10^-2 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.