Light consisting of two wavelengths, a = 4.5 x 10 -7 meter and b = 6.4 x 10 -7 m
ID: 1416814 • Letter: L
Question
Light consisting of two wavelengths, a = 4.5 x 10-7 meter and b = 6.4 x 10-7 meter, is incident normally on a barrier with two slits separated by a distance d. The intensity distribution is measured along a plane that is a distance L = 0.83 meter from the slits as shown above. The movable detector contains a photoelectric cell whose position y is measured from the central maximum. The first order maximum for the longer wavelength b occurs at y = 1.9 x 10-2 meter.
a. Determine the slit separation d. m
b. At what position ya does the first order maximum occur for the shorter wavelength a? m
In a different experiment, light containing many wavelengths is incident on the slits. It is found that the photosensitive surface in the detector is insensitive to light with wavelengths longer than 6.0 x 10-7 m.
c. Determine the work function of the photosensitive surface. eV
d. Determine the maximum kinetic energy of electrons ejected from the photosensitive surface when exposed to light of wavelength = 4.5 x 10-7 m. eV
Explanation / Answer
d sin theta = m lamda
d ( y/L) = m lamda
d = 1 * lamda * L/ y
= 1 * 6.4 * 10^-7 * 0.83/1.9 * 10^-2
=2.79 * 10^-5 m
(b)
y= 1( 4.5 * 10^-7 m)(0.83)/2.79 * 10^-5 m
=1.33 * 10^-2 m
(3)
work fuction = 1242/lambda(in nm)= 1242 eV nm /6.0 * 10^-7 m= 2.07 eV
(4)
K_max = hf- w
= hc/ lamda - work function
= 1242 eV nm/4.5 * 10^-7 - 2.07 eV
=0.69 eV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.