An unsuspecting bird is coasting along in an easterly direction at 3.00 mph when
ID: 1625584 • Letter: A
Question
An unsuspecting bird is coasting along in an easterly direction at 3.00 mph when a strong wind from the south imparts a constant acceleration of 0.300 m/s2. If the acceleration from the wind lasts for 2.00 s, find the magnitude, r, and direction, , of the bird's displacement during this time period. (HINT: assume the bird is originally travelling in the x direction and there are 1609 m in 1 mile.)
Answer: r=_________m
Answer: =_________degrees
Now, assume the same bird is moving along again at 3.00 mph in an easterly direction but this time the acceleration given by the wind is at a 32.0 degree angle to the original direction of motion. If the magnitude of the acceleration is 0.200 m/s2, find the displacement vector , and the angle of the displacement, 1. Enter the components of the vector and angle below. (Assume the time interval is still 2.00 s.)
Answer: r=_________m i+ __________m j
Answer: =_________degrees
An unsuspecting bird is coasting along in an easterly direction at 3.00 mph when a strong wind from the Map south imparts a constant acceleration of 0.300 m/s f the acceleration from the wind lasts for 2.00 s, find the magnitude, r, and direction, 6, of the bird's displacement during this time period. (HINT: assume the bird is originally travelling in the +x direction and there are 1609 m in 1 mile.) Number m Number Now, assume the same bird is moving along again at 3.00 mph in an easterly direction but this time the acceleration given by the wind is at a 32.0 degree angle to the original direction of motion. If the magnitude of the acceleration is 0.200 m/s2, find the displacement vector r, and the angle of the displacement, o1. Enter the components of the vector and angle below. (Assume the time interval is still 2.00 s.) Number Number NumberExplanation / Answer
I prefer doing vectors in the i+j format.
+i = +x = East
+j = +y = North
Part 1)
vi = 3.00 mph East = 3.00i + 0j mph
Convert mph to m/s
vi = (3.00i + 0j) mph * (1609 m / 1 mile) * ( 1 hr / 3600 s) = 1.34i + 0j m/s
a = 0.300 m/s^2 FROM THE SOUTH = 0.300 m/s^2 North = 0i + 0.300j m/s^2
Equation of motion:
sf = si + vi*t + 1/2*a*t^2
Assume si = 0
sf = vi*t + 1/2*a*t^2
sf = (1.34i + 0j m/s)*2 s + 1/2 * (0i + 0.300j m/s^2) * (2 s)^2
sf = (2.68i + 0j m) + (0+0.6j m)
sf = (2.68+0)i + (0i+0.6)j m
sf = 2.68i + 0.6j m
So, after 2 s, the birds displacement from the start is 2.68m in the East direction and 0.6m in the North direction. You have the two legs of the triangle now.
||sf|| = sqrt(2.68^2 + 0.6^2) m = 2.75 m
direction = atan(j/i) = 12.6 deg Cartesian or 12.6 deg North of East
Part 2)
vi = 1.34i + 0j m/s
a = 0.200 m/s^2 32.0 deg above/below East (x-axis, i-axis) = 0.200 m/s^2 * (cos(32.0)i + sin(32.0)j) = 0.17i + 0.106j m/s^2
Again, sf = vi*t + 1/2*a*t^2
sf = (1.34i + 0j m/s)*2 s + 1/2 * (0.17i + 0.106j m/s^2) * (2 s)^2
sf = (2.68i + 0j m) + (0.34i+0.212j m)
sf =3.02i + 0.212j m
angle = atan(j/i) = atan(0.212/3.02) = 4.02 deg Cartesian or 4.02 deg North of
Actually, since they didn't specfiy which direction the wind was blow, North of East or South of East, then just assume the direction is 4.02 deg off the x-axis, so it could be +4.02 deg or -4.02 deg. Take your pick.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.