A 110 kg mail bag hangs by a vertical rope 4.0 m long. A postal worker then disp
ID: 1624462 • Letter: A
Question
A 110 kg mail bag hangs by a vertical rope 4.0 m long. A postal worker then displaces the bag to a position 1.8 m sideways from its original position, always keeping the rope taut.
Part A
What horizontal force is necessary to hold the bag in the new position?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
As the bag is moved to this position, how much work is done by the rope?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
As the bag is moved to this position, how much work is done by the worker?
Express your answer using two significant figures.
F = NExplanation / Answer
part A:
let tension in the rope be T N.
angle made by the rope with vertical=arcsin(1.8/4)=26.744 degrees
balancing forces along vertical direction:
T*cos(26.744)=weight of the mail bag=110*9.8
==>T=1207.1 N
then horizontal force required=T*sin(26.744)=543.21 N
answer in two significant figure=5.4*10^2 N
part B:
work done by the rope=force * distance*cos(angle between force and displacement)
=1207.1*1.8*cos(90+26.744)
=-977.77 J
answer in two significant figures=-9.8*10^2 J
part C:
work done by the worker=horizontal force applied*distance covered horizontally
=543.21*1.8
=977.77 J
answer in two significant figures=9.8*10^2 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.