A harmonic oscillator consists of a block attached to a spring (k = 400 N/m). Th
ID: 1623111 • Letter: A
Question
A harmonic oscillator consists of a block attached to a spring (k = 400 N/m). The mass is initially displaced to x_max = 0.128 m. At some later time, t, the block has the following kinematic variables: x = 0, 100 m, v = -13.6 m/s, a = -123 m/s^2 a) find the frequency of oscillation b) the mass of the block c) the amplitude of the motion. d) and the total mechanical energy of the system. A pendulum that consists of a brass disk of radius, r = 15.00 cm, and mass of 1.000 kg. The disk is attached to a thin rod of negligible mass. The period of the pendulum is 2.000 s for small oscillations. L = 83.06 cm. Compute the acceleration due to gravity round off to 4 digits.Explanation / Answer
1) k = 400 N/m
xmax = A = 0.128 m
x =A cos(wt)
x = 0.128cos(wt)
0.1 = 0.128 cos(wt) ..(1)
v = dx/dt
v =-Awsin(wt)
-13.6 = -0.128*w*sin(wt)
a = dv/dt
a = -Aw^2sin(wt)
-123 = -w^2*x
123 = w^2*0.1
w = 35.07 rad/s
w = 2pi*f =35.07
f = 5.58 Hz
(b) w^2 =k/m
35.07 =400/m
m = 11.41 kg
(c) A = 0.128 m
(d) E = 0.5kA^2
E = 0.5*400*0.128^2
E = 3.3 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.