A hardware store bought a gross (12 dozen) of hammers, paying $602.40 for the to
ID: 447551 • Letter: A
Question
A hardware store bought a gross (12 dozen) of hammers, paying $602.40 for the total order. The retailer estimated operating expenses for this product to be 35% of sales, and wanted a net profit of 5% of sales. The retailer expected no markdowns. What retail selling price should be set for each hammer? [Hint: The way to handle this problem is to say that the Gross Profit Margin has to cover the 35% of expenses applicable to the product plus the 5% of net profit wanted. And once you know the GPM%, you know the Cost percentage of the Selling Price. ]
Show work (calculations), no excel.
Explanation / Answer
Cost price(CP) of 12 dozen of hammers = 602.40 $
Estimated expenses = 35% of selling price(SP)
Profit wanted= 5%of SP
Let SP of 12 dozen of hammers = x
Now,
CP of 12 dozens of hammers+ estimated expenses + profit wanted= SP of 12 dozen of hammers
602.4 + .35 x + .05x = x
602.4 = .6x
X= 6024/6=1004
SP of 12 dozen of hammer = 1004
SP of each hammer = 1004/12*12 = 7$(approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.