A hardware shop buys certain component from a provider. Thebatches it receives c
ID: 2955110 • Letter: A
Question
A hardware shop buys certain component from a provider. Thebatches it receives contain 2% of the parts defective. Eachcomputer requires 6 of these parts which are chosen independentlyfrom different batches. What is the probability that this 6 parts of acomputer work properly? A hardware shop buys certain component from a provider. Thebatches it receives contain 2% of the parts defective. Eachcomputer requires 6 of these parts which are chosen independentlyfrom different batches. What is the probability that this 6 parts of acomputer work properly?Explanation / Answer
P(defective) = 0.02
P(not defective) = 1 – P(defective)
= 1 – 0.02 = 0.98
P(working) = P(not defective #1) * P(not defective #2) *…* P(not defective #6)
= [P(not defective)]6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.