A hand holding a rope moves up and down to create a transverse wave on the rope.
ID: 1522707 • Letter: A
Question
A hand holding a rope moves up and down to create a transverse wave on the rope. The hand completes an oscillation in 2.8 s, and the wave travels along the string at 0.8 m/s. The amplitude of the wave is 0.05 m.
a.) Find the frequency at which the crests pass a given point in space.
b.) Find the distance between two adjacent crests on the wave.
c.) There is a blue spot drawn onto the rope with a pen. Find the distance this spot travels in one period.
d.) If the mass per unit length of the string is 6·10-4 kg/m, what is the tension in the string?
Explanation / Answer
(a) f=(1/T) = 1/2.8 = 0.36 Hz
(b) v= f*wavelength need to find the wavelength here so it become wavelength = v/f = 0.8/0.36 = 2.22 m
(c) 4*amplitude= 4*0.05 = 0.20 m
(d) v=sqrt(Tension/ (m/L))
Here, v = 0.8 m/s, m/L= 6*10^-4kg/m,
=> 0.8 = sqrt(Tension/ (6*10^-4))
=> 0.64 = Tension/ (6*10^-4)
=> Tension = 3.84x10^-4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.