Calculate the mass of glucose metabolized by a 60.3 kg person in climbing a moun
ID: 162271 • Letter: C
Question
Calculate the mass of glucose metabolized by a 60.3 kg person in climbing a mountain with an elevation gain of 1470 m . Assume that the work performed in the climb is four times that required to simply lift 60.3 kg by 1470 m .
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
The metabolism of glucose, C6H12O6, yields carbon dioxide, CO2(g), and water, H2O(l), as products. Energy released in this metabolic process is converted to useful work, w, with about 77.0 % efficiency. Use the data below to answer questions about the metabolism of glucose.
Explanation / Answer
Answer:
W = mgh, Where m = mass of person in kg, g = 9.80 m/s2 , and h = height in meters.
W = 60.3 kg × (9.80 m/s2 ) × (1470 m) = 0.87 * 106 kg.m2/s2 = 0.87 * 106 J
Actual work = 4W = 3.474 x 106 J = 3.47 x 103 kJ
Molar mass (C6H12O6) = 180.16 g/mol
Standard enthalpy of combustion of glucose = 2805 kJ/mol
Moles glucose = (3.47 * 103 kJ) / (2805 kJ/mol) = 1.237 mol
Mass glucose = 1.237 mol * (180.16 g) / (1 mol) = 222.858 gm.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.