A gasoline engine has a power output of 180 kW at 28% efficiency. How much heat
ID: 1620095 • Letter: A
Question
A gasoline engine has a power output of 180 kW at 28% efficiency. How much heat must be supplied to the engine per second? 6.43 times 10^5 J 4.63 times 10^5 J 3.46 times 10^5 J 2.43 times 10^5 J 1.64 times 10^5 J In the adjoining pV diagram, which one of the processes will result in Q = W? a rightarrow 1 a rightarrow 2 a rightarrow 3 a rightarrow 4 More than one of the above An infinitely long wire carries a charge of 5.2 mu C/m. Calculate the strength of electric field at a distance of 0.3 m from the wire. 5.2 times 10^5 N/C 4.9 times 10^5 N/C 4.4 times 10^5 N/C 3.7 times 10^5 N/C 3.1 times 10^5 N/CExplanation / Answer
Q3.
Known: Power output = 180 kW=180000 W
Efficinecy = 28%
Heat supplied=?
Efficiency = Power output / Heat supplied
so, heat supplied = power out put /efficiency = 180000/28%= 642857 J
so option A is correct
all the best in the course work
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.