A gas turbine power plant receives a shipment of hydrocarbon fuel whose composit
ID: 1054462 • Letter: A
Question
A gas turbine power plant receives a shipment of hydrocarbon fuel whose composition is uncertain but may be represented by the expression C_xH_y. The fuel is burned with excess air. An analysis of the product gas gives the following results on a moisture-free basis: 10.5%(v/v) CO_2, 5.3% O_2, and 84.2% N_2. Determine the molar ratio of hydrogen to carbon in the fuel (r), where r = y/x, and the percentage excess air used in the combustion. What is the air-to-fuel ratio (m^3 air/kg of fuel) if the air is fed to the power plant at 30 degree C and 98 kPa? The specific gravity of the fuel (a petroleum product) is 0.85. Estimate the ratio standard cubic feet of gas fed to the turbine per barrel of fuel. For part (c), use 1 barrel = 55 gallons.Explanation / Answer
Basis : 1 mole of product gas , it contains 0.105 moles CO2, 0.053 moles CO2 and 0.842 moles of N2.
N2 has come from Air, moles of air supplied = 0.742/0.79 ( since air contains 79%N2 and 21%O2)=0.94 moles
O2 in the air =0.94*0.21= 0.1974, CO2 formed = 0.105 moles, Oxygen consumed for formation of CO2 from C+O2--àCO2 is 0.105 moles
Oxygen remaining = 0.1974-0.1050=0.0924
Oxygen present in the product = 0.053 moles, oxygen used for reaction of H2+0.5O2à H2O
0.0924-0.0530=0.0394, moles of H2O formed = 0.053*2=0.106
Moles of Hydrogen =0.106, moles of H= 0.106*2= 0.212
Moles of C = 0.105
Molar ratio of C:H= 0.105:0.212= 1:2
Moles of air = 0.94, volume of air from V= nRT/P =0.94*0.0821L.atm/mole.K *(30+273)/(98/101.3)atm=24.17L =24.17*10-3 m3
Mass of fuel = 0.105*12 ( Carbon)+0.106*2 * hydrogen)= 1.472 gm = 1.472*10-3 kg
Air to fuel ratio = 24.17*10-3m3/ 1.472*10-3 kg =16.42 m3/kg
c. Fuel taken = 1 barrel = 55 gallon =55*3.78 L =207.9L
mass of fuel = 207.9 L*1000cc *0.85*1g/cc = 207900gm
C:H ratio = 1:2
Mass of Carbon =12 gm and mass of H =2 gm
Total mass of 1 mole of CH2= 14 gm
Moles = 207900/14=14850
moles of C in the fuel = 14850*1/3 = 4950 and moles of H= 4950*2= 9900
moles of Oxygen required for combustion of C= 4950 moles and moles of Oxygen required for combustion of H= 9900/2= 4950
total oxygen required = 4950+4950 =9900 moles
air required = 9900/0.21 = 47143 moles
1 mole of any gas at STP occupies 359 ft3
47143 moles occupy 47143*359= 16924337ft3
Air supplied per barrel of fuel = 16924337ft3/barrel
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.