A sphere of mass m = 2.5 kg sits on a horizontal, frictionless surface. Attached
ID: 1619933 • Letter: A
Question
A sphere of mass m = 2.5 kg sits on a horizontal, frictionless surface. Attached to the sphere is an ideal spring with spring constant k = 33 N/m. At time t = 0 the mass is pulled aside from the equilibrium position a distance d = 11 cm (in the positive direction) and released from rest. After this time, the system oscillates between x = plusminus d. (a) Determine the magnitude of the force (in Newtons) required to initially displace the mass d = 11 cm from equilibrium. (b) What is the sphere's distance from equilibrium, in meters, at time t = 1 s in m? x (1) =| (c) Determine the frequency (in Hertz) with which the spring-mass system will oscillate after released. (d) Calculate the maximum speed v_max in m/s obtained by the sphere. (e) At what point(s) in the motion does the sphere reach maximum speed? Select all that apply. (f) Calculate the magnitude of the maximum acceleration a_max in m/s^2 experienced by the sphere. (g) At what point(s) in the motion does the sphere experience maximum acceleration? Select all that apply.Explanation / Answer
mass, m=2.5 kg
spring constant, K=33 N/m
amplitude, A=d=11cm =11*10^-2 m
a)
F=k*d
=33*0.11
=3.63 N
b)
x=A*sin(w*t)
here,
W=sqrt(K/m)
W=sqrt(33/2.5)
W=3.63 rad/sec
now,
x=0.11*sin(3.63*1)
x=0.069 m or 6.9cm
c)
frequemcy, f=2pi/w
f=2pi/3.63
f=1.73 Hz
d)
Vmax=A*W
=0.11*3.63
=0.399 m/sec or 0.4 m/sec
e)
at x=0 ( mean positon),
speed v becomes maximum
f)
a_max=W^2*A
=3.63^2*0.11
=1.45 m/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.