a. If the second red dot (m=2), from the central max, is 0.25 m away from the ce
ID: 1619417 • Letter: A
Question
a. If the second red dot (m=2), from the central max, is 0.25 m away from the central max, what is the distance (in ?m) between the slits?
b.How far from the central maximum will the fourth maximum (m=3) for the violet pattern appear (in meters)?
c.If the slits are moved closer together, how will the pattern on the screen change (circle one)?
Contract
Expand
Remain the same
How did you determine your answer?
d. If the fourth maxima (m=3) of the violet pattern is actually missing from the double slit pattern (due to overlap with the first single slit minima), how wide is each narrow slit (in ?m)?
e. What would be the width of the central maxima be for a single slit pattern created by one of these slits (in meters)?
Contract
Expand
Remain the same
How did you determine your answer?
Explanation / Answer
(a)
formula for diffraction maximum is
d sin theta = m lamda
for small angles sin theta = tan theta = y/L
d ( y/L) = m lamda
d ( 0.25/2.4) = 2( 640)
d = 12.28 * 10^-6 m
(b)
d sin theta = m lamda1
d ( y/L ) = m lamda 1
12.28 * 10^-6 m( y/2.4) = 3 ( 410* 10^-9 m)
y = 0.240 m
(c)
sin theta = m lamda/d
if d decrease theta value increases , so pattern on the screen expand
(d)
d(y/L) = m lamda
d( 0.240/2.5) = 3 ( 410* 10^-9)
d = 12.28 um
(e)
12.28 * 10^-6 ( y/2.4) = 3 ( 410* 10^-9 m)
y = 0.240 m
w = 2y = 2(0.240) = 0.480 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.