A constant force of 20 N is exerted on a 5 kg block, initially at rest, for a di
ID: 1617609 • Letter: A
Question
A constant force of 20 N is exerted on a 5 kg block, initially at rest, for a distance of 10 m along a horizontal frictionless surface. The block travels for an additional 10 m without the force acting upon it. and then travels up a frictionless hill whose height is 5 m. (See figure below.) How much work does the force do on the block? 400 J 200 J 100 J 50 J How fast is the block moving when the force stops? 80 m/s 8.94 m/s 7.94 m/s 6.94 m/s How fast is the block moving just before it starts up the hill? 80 m/s 8.94 m/s 7.94 m/s 6.94 m/s To what vertical height up the hill does the block travel? 2.08 m 3.08 m 4.08 m It travels over the top (max height would have been 5.08 if the hill had been high enough).Explanation / Answer
Given that
force F=20 N
mass m=5 kg
distance d=10 m
now we find the work done by force does block moves
the work donw W=F*d=20*10=200 N
now we find the velocity block moving force to stop
F=mv^2/2d
20=5*v^2/2*10
v^2=80
velocity V=8.94
now we find the velocity before the move top of hill
w=1/2mv^2
200=1/2*5*v^2
v^2=80
velocity v=8.94 m/s
now we find the height does block travel
the height h=200/5*9.8=4.08 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.