A conservative force F(x) acts on a 2.0 kg particle that moves along an x axis.
ID: 1630601 • Letter: A
Question
A conservative force F(x) acts on a 2.0 kg particle that moves along an x axis. The potential energy U(x) associated with F(x) is graphed in the figure. When the particle is at x = 2.0 m, its velocity is -1.8 m/s. (a) What is F(x) at this position, including sign? Between what positions on the (b) left and (c) right does the particle move? (d) What is its particle's speed at x = 7.0 m? (a) Number Units (b) Number Units (c) Number Units (d) Number Units Click If you would like to Show Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
From the graph,
The kink occur at (1, -2.8), (4, -17.2), and (8.5, -17.2) and the endpoint is at (15, -2)
(a)
We kknow that,
F(x) = -dU / dx
F = -17.2 - (2.8) / (4 - 1)
F = +4.8 N
(b)
The particle move b/w 1.5 to 13.5 m
x = 1.5 m (left)
(c)
x' = 13.5 m (right)
(d)
Total energy of particle when particle at x = 2 m
TE = (1/2)mv^2 + PE
TE = (1/2)*2*(-1.8)^2 - 7.7
TE = -4.376
From energy conservation,
KE at at x = 7 m,
KE = -4.376 - (-17.5)
KE = 13.124 J
13.124 = (1/2)*2*v^2
v = 3.62 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.