The grating constant of a diffraction grating is given to be d = (2136 lines/inc
ID: 1616598 • Letter: T
Question
The grating constant of a diffraction grating is given to be d = (2136 lines/inch)^-1. Convert the grating constant into m/line. Using the setup pictured below, you observe bright fringes at the I and I' positions. If the distance from O to both I and I' is 43cm, and the distance from G to O is 2m, calculate the wavelength using the grating constant determined in the previous question. A parallel plate capacitor is made up of plates each having a surface area of 3cm^2. The plates are separated by a distance of 4mm and the space between them is filled with a material which has a permittivity epsilon = 9.466 times 10^-12 F/m. Find the capacitance of the parallel plate capacitor.Explanation / Answer
3) d = (1/2136)inch/ines
1 inch = 0.0254 m
d = (1/2136)*(0.0254)
d = 1.19*10^-5 m/lines
5) e = 9.466*10^-12 F/m
A = 3 cm^2,d = 4 mm
C = Ae/d
C = 3*10^-4*9.466*10^-12/0.004
C = 0.71 pF
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.