An MRI technician moves his hand from a region of very low magnetic field streng
ID: 1615434 • Letter: A
Question
An MRI technician moves his hand from a region of very low magnetic field strength into an MRI scanner's 1.60 T field with his fingers pointing in the direction of the field. His wedding ring has a diameter of 2.19 cm, and it takes 0.400 s to move it into the field. (a) What average current is induced in the ring if its resistance is 0.0100 ? (Enter the magnitude in amperes.) . A (b) What average power is dissipated (in W)? . W (c) What average magnetic field is induced at the center of the ring? (Enter the magnitude in teslas.) T (d) What is the direction of this induced magnetic field relative to the MRI's field? parallel antiparallel The magnitude is zero.
Explanation / Answer
The area of the ring is:
A = r² = x (0.011 m)² = 3.80 x 10^-4 m²
The change in magnetic flux is:
= BA = 1.60 T x (3.80 x 10^-4 m²) = 6.08 x 10^-4 Wb
The induced emf is:
|| = / t = (6.08 x 10^-4 Wb) / 0.400 s = 1.52 mV
Average current I = V/R = 1.52*10-3 / 0.0100 = 0.152 ampere
b) Average power
P = IV = 0.152*1.52*10-3 = 2.3104*10-4 W
c) B = uoI / 2r where uo = 4pi*10-7
So B = 4pi*10-7 * 0.152 / 2* 0.011 = 8.67*10-6 T
d) The direction of this induced magnetic field relative to the MRI's fieldis parallel.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.