An LC circuit is shown in the gure below. The 28 pF capacitor is initially charg
ID: 2063792 • Letter: A
Question
An LC circuit is shown in the gure below.
The 28 pF capacitor is initially charged by the
6 V battery when S is at position a. Then S
is thrown to position b so that the capacitor
is shorted across the 16 mH inductor.
A.
What is the maximum value for the oscillating current assuming no resistance in the
circuit?
Answer in units of A
B.
What is the natural angular frequency of the
circuit?
Answer in units of rad/s
C.
What is the maximum energy stored in the
magnetic eld of the inductor?
Answer in units of J
Explanation / Answer
A. q=C*V q= (28E-11)*(6) = 1.68E-9 C I = w*Qo*sin(wt) where w is the angular frequency. I will be maximized when sin(wt) goes to 1. Therefore, Imax = w * Qo, and w = 1/sqrt(LC). Therefore, Imax = 0.000794 A. B. w = 1/sqrt(LC) = 472455.59 rad/s C. Ul = 1/2*L*I^2. = 1/2*(0.016)*(0.000794)^2 = 5.04 E -9 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.