A certain molecule is composed of two atoms, one with a net charge of -3e and th
ID: 1614977 • Letter: A
Question
A certain molecule is composed of two atoms, one with a net charge of -3e and the other with a net charge of +e, separated by a distance of 120 pm = 1.2 times 10^-10 m. A third atom with a charge of -e is positioned a distance of 220 pm = 2.2 times 10^-10 m away from the molecule as shown. What is the magnitude of the net force on the molecule due to the third atom with the charge -e? a. 1.23 times 10^-8 N b. 1.63 times 10^-8 N c. 3.38 times 10^-8 N d. 6.24 times 10^-8 N e. None of the above The electric potential at a distance of 4 m from a certain charge is 200 V. What is the electric potential at a distance of 2 m from the same charge? a. 200 V b. 50 V c. 400 V d. 100 V e. 800 VExplanation / Answer
on +e,
F1 = k e e / (d1 + d2)^2
F1 = (9 x 10^9) (1.6 x 10^-19)^2 / (340 x 10^-12)^2
F1 = 2 x 10^-9 to the right
on -3e.
F2 = (9 x 10^9)(1.6x 10^-19) (3 x 1.6 x 10^-19) / (220x 10^-12)^2
F2 = 14.28 x 10^-9 N to the left
Fnet= F2 - F1 = 1.23 x 10^-8 N to the left
Ans(a)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.