A certain loudspeaker has a diameter of 31 cm. At what frequency will the wavele
ID: 1297580 • Letter: A
Question
- A certain loudspeaker has a diameter of 31 cm. At what frequency will the wavelength of the sound it emits in air be equal to its diameter? (Note: If the wavelength is large compared to the diameter of the speaker, then the sound waves spread out almost uniformly in all directions from the speaker; but when the wavelength is small compared to the diameter of the speaker, the wave energy is propagated mostly in the forward direction.) The speed of sound is 343 m/s. The SI unit of frequency is "Hz".
- If two successive harmonics of a vibrating string are 275Hz and 330Hz, what is the frequency of the fundamental?
Explanation / Answer
We know that lambda=0.31m and v=343m/s.
v = lambda * f
f = 343/0.31 = 1106 Hz
2)
the fundamental, which is the 1st harmonic, is the (n+1)th harmonic minus the nth harmonic
330-275 = 55Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.