Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certain liquid has a density of 2.67 g/cm^3. 1340 g of this liquid would occup

ID: 537400 • Letter: A

Question

A certain liquid has a density of 2.67 g/cm^3. 1340 g of this liquid would occupy a volume of _____ L. A) 1.99 times 10^-3 B) 50.2 C) 3.58 D) 35.8 E) 0.502 Elements _____ exhibit similar physical and chemical properties. A) with similar chemical symbols B) with similar atomic masses. C) in the same period of the periodic table D) on opposite sides of the periodic table E) in the same group of the periodic table Which of the following are chemical process? 1. rusting of a nail 2. freezing of water 3. decomposition of water into hydrogen and oxygen gases 4. compression of oxygen gas A) 2, 3, 4: B) 1, 3, 4: C) 1, 3: D) 1, 2: E) 1, 4 Specify what ions are present upon dissolving each of the following substances in water: (a) Mgl, (b) K_2 CO_3 (c) HClO (d) NaCH_3 COO Separate samples of a solution of an unknown salt are treated with dilute solutions of HBr, H_2 SO_4, and NaOH. A precipitate forms in all three cases. Which of the following cations could be present in the unknown salt solution: K^+, Pb^2+, Ba^2+? (a) How many milliliters of a stock solution of 6.0 M HNO_3 would you have to use to prepare 110 mL of 0.500 M HNO_3? (b) If you dilute 10.0 mL of the stock solution to a final volume of 0.250 L, what will be the concentration of the diluted solution? Pure acetic acid, known as glacial acetic acid, is a liquid with a density of 1.049 g/mL at 25 degree C. Calculate the molarity of a solution of acetic acid made by dissolving 20.00 mL of glacial acetic acid at 25 degree C in enough water to make 250.0 mL of solution. Some sulfuric acid is spilled on a lab bench. You can neutral- the acid by sprinkling sodium bicarbonate on it and then mopping up the resultant solution. The sodium bicarbonate reacts with sulfuric acid according to: 2 NaHCO_2 (s) + H_2 SO_4 (aq) rightarrow Na_2 SO_4 (aq) + 2 H_2 O(l) + 2 CO_2 (g) Sodium bicarbonate is added until the due to the formation of CO_2 (g) stops. If 27 mL of 6.0 M H_2 SO_4 was spilled, what is the minimum mass of NaHCO that must be added to the spill to neutralize the acid? Determine the oxidation number for the indicated element in each of the following compounds: (a) Co in LiCoO_2, (b) Al in NaAlH_4, (c) C in CH OH (methanol), (d) N in GaN, (e) Cl in HClO_2, (f) Cr in BaCrO_4.

Explanation / Answer

(1)

Volume = Mass/Density

Putting values:

Volume = 1340/2.67 = 501.87 cm3 = 501.87 mL = 0.501 L

(2)

Elements in the same group of the table show similar properties, because of similar elec. configuration

(3)

Options 1(rusting of nail) and 3(decomposition of water) are chemical processes because they are irreversibe processes.

(4)

Moles of CH2F2 in the given sample = Mass/MW = 19/52 = 0.365 moles

1 mole = 6.02*1023 atoms

So, number of atoms = 0.365*6.02*1023 = 2.2*1023 atoms

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote