The rear window in a car is approximately a rectangle, 1.5 m wide and 0.30 m hig
ID: 1614616 • Letter: T
Question
The rear window in a car is approximately a rectangle, 1.5 m wide and 0.30 m high. The inside rearview mirror is 0.60 m from the driver's eyes, and 1.32 m from the rear window.
What is the minimum length for the rearview mirror if the driver is to be able to see the entire width and height of the rear window in the mirror without moving her head?
What is the minimum height for the rearview mirror if the driver is to be able to see the entire width and height of the rear window in the mirror without moving her head?
Explanation / Answer
height1/height2 = base1/base2
0.6/(1.32+0.6) = width1/1.5
width1 = 0.3125 * 1.5
width1 = 0.469 m
0.6/(1.32+0.6) = height1/0.3
height1 = 0.3125 * 0.3
height = 0.0938 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.