The reading speed of second grade students in a large city is approximately norm
ID: 3216862 • Letter: T
Question
The reading speed of second grade students in a large city is approximately normal, with a mean of
89 words per minute (wpm) and a standard deviation of 10 wpm. Complete parts (a) through (c).
(a) What is the probability a randomly selected student in the city will read more than
93 words per minute?
(b) What is the probability that a random sample of
13 second grade students from the city results in a mean reading rate of more than
93 words per minute?
The probability is ?
nothing??.
(Round to four decimal places as needed.)
(c) What is the probability that a random sample of
26 second grade students from the city results in a mean reading rate of more than 93words per minute ?
The probability is ?
Explanation / Answer
Solution:- given values mean = 89 and standard deviation = 10
a) z(93) = (93-89)/10 = 0.4
P(x > 93) = P(z > 0.4) = 0.3446
b) z(93) = (93-89)/1013
= 4/2.7735 = 1.4422
P(x > 93) = P(z > 1.4422) = 0.0749
c) z(93) = (93-89)/1026
= 4/1.9611 = 2.0397
P(x > 93) = P(z > 2.0397) = 0.0207
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.